Dynimize-MYSQL-Performans-Artisi

Dedike sunucularda (dedicated server) en büyük problemlerden biri CPU kullanımının %100’den fazla değerler göstermesidir. Buda genel olarak dedike sunucularda özellikle çok hit alan websiteleri varsa sık olarak karşılaşılan bir durumdur. Özellikle hit alan siteler genel olarak arşivleme ve sorgulama query yaptıkları için çok fazla miktarda MySQL kullanırlar ve database’ler büyüdükçe ve sorgulamalar arttıkça sunucu üzerinde oluşan CPU işlemci yüküde artar. Genelde anlık ziyaretçi sayısı 2000 üzerinde olan sitelerde (mesela haber siteleri) MySQL CPU kullanımı eğer sitede düzgün keşleme ve optimizasyon yok ise %100 lerin üstüne çıkabilir. Buda genel olarak sunucunun yavaşlamasına yol açar.

Bu tür durumlarda genel olarak izlenecek 2 yol vardır:

  1. Dedike Sunucununun Upgrade Edilmesi ve daha yüksek CPU Kapasitesine çıkarılması. Bu donanımsal ve stabil bir çözüm olmakla beraber oldukça pahalı bir yöntemdir.
  2. İşletim sistemi olarak Apache yerine NGINX veya Litespeed veya Varnish tarzı bir sistem yüklemek. Bu sistemler genel olarak asimetrik çalışır ve dinamik sitelerde CPU yükünü azaltmaya katkıları olur. Ancak yıllık lisans gerektirirler ve sunucu kapasitesine göre bu pahalı rakamları bulabilir.

Dynimize Sunucuda Mysql CPU Kullanımını Nasıl DüsürürDynimize-MYSQL-Performans-ArtisiEğer daha uygun ve ucuz bir yöntem arıyorsanız, o zaman Dynimize tam size göre. Direkt olarak Dynimize Sunucuda Mysql CPU Kullanımını Nasıl DüsürürMySQL yada MariaDB gibi Database Arşivleme sistemlerini optimize ederek MySQL veya veritabanı sorgulama kaynaklı CPU kullanımını bazı durumlarda yarı yarıya düşürebilir. IPC (instructions per cycle) da %50 oranında iyileşme sağlarken CPUlardan kaynaklanan yüksek enerji faturalarındada ciddi düşüş sağlayabilir. Ayrıca tamamen otonom olduğu için Dynimize ciddi şekilde kendi kendine optimizasyonu yapar ve sıfır downtime ile gerçekleşir. Uzman kullanıcılar ise kendilerine göre daha ileri düzey ayar yapma imkanına sahiptirler.

Aylık 1 dolardan başlayan fiyatlarla Dynimize’ı tarafımızdan satın alabilirsiniz. Şu an Türkiye’de Dynimize aktif satan ve full destek veren tek firmayız. Bizden aylık 1 dolara satın alabilir (Core başına) veya sabit fiyat ile lisanslanmasını sağlayabiliriz. Ayrıca sunucunuza yüklenmesini ve ince ayarlarınıda size ücretsiz olarak yapabiliriz (Dilerseniz kendinizde bizden destek alarak kurabilirsiniz)

Lütfen [email protected] adresimize sunucunuzun CPU özelliklerini gösteren ve yaşadığınız CPU yüklenmesi sorununu anlatan bir mail atın ve hemen size teklifimizle geri dönelim. Aylık 1 dolar yüzünden artık sunucunuz performanssız çalışmasın.

İlgili Yazılar

Leave a Comment