Internet TV Kanalı Nasıl Kurulur?

Internet TV Kanalı Nasıl Kurulur?

Internet Tv kanalı kurmaya karar verdiyseniz bunun bazı teknik, yasal ve finansal gereksinimleri olduğunu bilmek gerekir. Öncelikle Internet TV kanalının aynı normal bir TV kanalı gibi bir stüdyosu, yayınları çeken kameraları, yayınları organize eden resim masası, mikrofon ve ses ekipmanları ve pek tabii stüdyo dekorasyonu ve stüdyo ışıklandırmasının var olması gerekir. Internet TV kanalı kurmak istiyorum veya internet tv kanalı kurmak için neler lazım veya internet tv kanalı nasıl kurulur diye soruyorsanız, öncelikle iyi bir ekipman ve stüdyo ile bu işe başlanması gerektiğini bilmelisiniz.

Internet TV Kanalı Nasıl Kurulur?Normalde bir Internet TV kanalı için en az 2 adet stüdyo kamerası kullanılması gerekmektedir. Bunun sebebi en az 2 farklı bakış açısıyla çekilen haber programı, açık oturum veya benzeri programlarda sunucu ve konuğu ayrı ayrı görebilmektir. Tabi 3 kamera olması durumunda bu dahada verimli bir program çekimine yol açacaktır. Ayrıca hem sunucu hemde konuklar için kaliteli stüdyo mikrofonları kullanılması ve kameramanlar için reji ile haberleşebilecekleri bir interkom sistemi olması oldukça önemlidir. Stüdyoda ayrıca iyi bir soğuk ışıklandırma yapılması görüntüde kaliteli sonuçlar elde etmek açısından oldukça faydalı olacaktır. Stüdyoda en azından 1 kameraman olması önemlidir ama otomatik açı kurulumlarıyla kameramansızda bir internet tv kanalı stüdyosu çalıştırmak mümkündür.

Muhakkak küçük de olsa bir reji odasının stüdyonun hemen yanı başında olması oldukça önemlidir. Reji de gelen yayınların ve sesin entegre edildiği yayın masası ve ses mikserlerinin olması ve bunu entegre tek bir yayın halinde çıkış vermesi önemlidir. Normal şartlarda rejide en azından bir kişi olmalıdır ve gelen görüntü ve sesi sürekli kontrol etmelidir. Yerine göre farklı açıları öne almalı ve aynı zamanda teknik yönetmen gibi programın teknik unsurlarını yönetmelidir.

Tabiiki iyi bir internet tv kanalı kurmak istiyorsak iyi ve kuvvetli bilgisayar ekipmanları kullanılmalı ve yapılan yayınları kayıt altında tutacak cihazlarda olmalıdır. En son birleşen ses ve görüntü sinyali, bilgisayar yardımıyla ya OBS Stüdyo yazılımıyla yada Adobe Flash Media Encoder yazılımıyla yada Vmix kullanılarak internete yani internet tv sunucusuna (internet tv server) gönderilmelidir. Bu server encode olarak gönderilmiş yayını HTML5 standartlarına yada HLS standartlarına uygun hale getirip gerek webde bir player yardımı ile gerekse mobil cihazlarda hem playerda hem uygulamalarda çalışacak şekilde yayını basmalıdır. Böylece play tuşuna basan her izleyici internet tv yayını sunucusu üzerinden yayını kesintisiz izleyecektir. Internet TV Yayını ve Internet TV Hosting Paketlerimizi websitemizden inceleyebilirsiniz.

Elbette Türkiye’de bunu yapabilmek için RTÜK üzerinden Internet TV Yayın Kanalı müsaadesi ve lisansı alınmalıdır. Bunun içinde yapılması gereken başvuru prosedürleri ve ödenmesi gereken lisans bedellerinin hazırlanması gerekmektedir. Bu konuda RTÜK üzerinden bilgi almanız mümkündür. Detaylı bilgi için RTÜK Internet TV başvuru kılavuzunu tıklayabilirsiniz.

Tabiiki maliyet olarak bir internet tv kanalı kurmanın da bir bedeli vardır. Kullandığınız ekipmanlara göre bu bedel farkılaşacaktır. Ancak ortalama basit bir daire bedeli olan 1 Milyon TL civarında bir bütçenin internet tv kanalı kurulum maliyeti olarak göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Orta düzey bir Internet TV kanalı kurulumu 50,000 – 60,000 dolar civarı olmaktadır. Örnek bir internet tv kanalı konfigürasyonu Internet Kanalı WEB TV Taslak Özet burayı tıklayarak görebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Leave a Comment