Internet Radyoları için RTUk Lisans Basvurusu

Türkiye’de bir çok kişi internet radyosu kurmak ve kendi radyosuna sahip olmak için araştırma yapmakta ve bunun için ekipman ve radyo server hosting almaktadır. Aslında sadece bir bilgisayarınız, mikrofonunuz ve bilgisayarınızda kayıtlı çalmaya hazır parçalarınız var ise, hemen bizden radyo hosting paketi alıp internet radyonuzu devreye sokabilirsiniz. Ancak bunu ticari olarak yapmak istiyorsanız ve Türkiye’de bundan para kazanmak istiyorsanız internet radyolarında öncelikle takip etmeniz gereken kurallar var. Bu kuralların arasında BTK onaylı firmayla çalışmak, Internet radyosu için RTÜK Lisans başvurusu yapmak ve internet radyosu için çalınan parçaların telif haklarını ödemek gibi zorunluluklar var.

Mutlaka BTK onaylı bir şirketten hosting hizmetinizi ve radyo yayın akış hizmetinizi alın, yoksa ileride başınız ağrıyabilir.

Internet Radyoları için RTUk Lisans BasvurusuAmatör olarak belirli bir süre demo amaçlı yayın yapabilirsiniz. Ama ticari olarak internet radyosu kuracaksanız ve bundan para kazanmayı düşünüyorsanız, o aşamada muhakkak RTÜK onayı gerekir. 2021 yılı için 13,375 TL lisans ücreti var ve aynı zamanda yayın hakkı için başvurmak gerekiyor. RTÜK onayı ve lisansı alındıktan sonra internet radyosundaki yayınların muhakkak depolanması lazım. Ancak bu özellikle daha çok canlı veya banttan yayınlanan genel programlar için geçerli, eğer sadece mp3 müzik döndürürseniz onun kaydını zaten tutmuş oluyorsunuz. RTÜK bu sene itibarıyle kayıt olmadan ticari olarak internet yayıncılığı yapan kuruluşlara ihbarname göndermeye başladı bile. Eğer sizde ticari canlı yayın yapıyorsanız muhakkak RTÜK’e hemen başvurmanız gerekli. Dilerseniz bizden bu konuda dosya hazırlama desteği ve danışmanlık alabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için: https://www.rtuk.gov.tr/2021-yili-lisans-ve-yetkilendirme-ucretleri/1730

Telif hakları ile ilgili özellikle Türkçe müzik kullanıyorsanız MESAM’a yıllık telif ödemeniz gerekiyor. Artı bir çok yabancı parçanında telifi onlarda. Türkiyede yerleşik her radyo ve televizyon onlara telif ödemek zorunda. Kendi yaptığınız size ait olan özgün programlar, canlı söyleşiler, özgün müzikler ve özgün içerikler için telif ödemek zorunda değilsiniz.

Daha fazla bilgi için https://www.mesam.org.tr/sik-sorulan-sorular/muzik-kullanicilari

Internet Radyoları icin MESAM Telif UcretiBu bilgiler ışığında radyonuzu kurmaya karar verdiyseniz ve gerekli ekipmanınız hazır ise Biltek Radyo Hosting Paketleri seçerek hemen yayına başlayabilirsiniz. Dilerseniz şirketimizden danışmanlıkda alabilirsiniz. Donanım ekipmanı tarafımızdan satılmamaktadır ama gerekli donanımı Internet Radyosu Kurmak için Gerekli Teknik Altyapı Nedir isimli makalemizden öğrenebilirsiniz. Eğer bir sorunuz var ise bize danışmaktan çekinmeyiniz, çünkü Türkiyede ilk internet yayıncılığını yapan firmalardan biriyiz. Artık sizde internet radyosu nasıl açabilirim veya internet radyosu nasıl kurulur diye soruyorsanız bize başvurabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Leave a Comment