Websitenizi Hızlandırın

Websitelerin yavaş açması uzun süredir website sahiplerini meşgul eden bir konudur ama websitenizi hızlandırmak sizin elinizdedir.

Websitenizi HızlandırınBu iki açıdan önem taşımaktadır. Öncelikle Google sıralaması açısından websitesinin açız hızının önemi vardır ve yavaş açan siteler Google sıralamasında arkaya düşmektedirler. Buda ciddi olarak hem sitelerin rank’lerini hemde eğer Adsense’den gelir elde ediyorlarsa gelirlerini olumsuz olarak etkilemektedir. Ayrıca yavaş açan siteler o anki okuyucunun dikkatini dağıtmakta ve başka bir siteye yönlenmesine sebeb olmaktadır. Hele milyonlarca sitenin olduğu bir ortamda eğer siteniz çok aşırı niş bir websitesi değilse buda insanların sitenizden kaçmasına sebeb olabilir.

Eğer siteniz WordPress ise ilk yapmanız gereken sitenizin wordpress sürümünün ve eklentilerinin en son sürüme güncellenmiş olup olmadığını kontrol etmektir. Eğer siteniz üst sürümde çalışıyorsa en az PhP 7.4 kullanmak da hem performans hem güvenlik açısından lehinize olacaktır. Sitenizde kullanmadığınız eklentileri kaldırmakta websitenizin hızlanmasına katkıda bulunacaktır.

Bunlara ek olarak Cloudflare kullanarak websitenizin performansını ve güvenliğini artırabilirsiniz. Cloudflare’in keşleme teknolojisini kullanarak, statik resimlerin ve yazıların CDN üzerinden hızlı ve verimli şekilde okuyucularınıza ulaşmasını sağlayabilir, sayfaların çok daha hızlı açmasını sağlayabilirsiniz. Özellikle WordPress siteler için Cloudflare uygulamasını yüklemek ve default ayarları aktive etmek sitenizin hızı açısından oldukça farkedecektir.

Tabiiki çok yoğun trafiğe sahip web siteleri için server tarafındada yapılabilecek perk çok şey vardır. Öncelikle serverda veritabanlarını düzenlemek, daha fazla verimlilik için Maria DB tabanlı veritabanı kullanımına geçmek, ek olarak veritabanı kaynaklı cpu kullanımı yoğun ise Dynimizer tarzı yazılımlar ile cpu kullanımını düşürmek ve gerekiyorsa sunucunuzda Nginxcp tarzı eklentilerle Apache+Nginx kombinasyonlu sistemler kullanmak sitenizin hızını artırmaya yarayabilir. Bunu sağlamak için bu ayarların profesyonelce yapışması gereklidir. Dilerseniz 500 TL’den başlayan fiyatlarla bizden teknik destek alabilir, websitenizin ve hatta sunucunuzun hızlanması için gerekli ayarları yapmamızı ve sisteminizi kontrol etmemizi talep edebilirsiniz.  Web sitesi paketleri hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız veya sunucu destek hizmetleri için tıklayınız veya bizimle [email protected] üzerinden iletişime geçiniz.

İlgili Yazılar

Leave a Comment