Apache Nginx Litespeed Performans Analizi

Sunucu kurulumu yapıyorsanız artık bir çok seçenek ile karşı karşıyasınız. Tabiki sunucu yazılımı olarak en klasik olanı Apache sistemidir. Linux işletim sistemi üzerine kurulan (özellikle Centos tavsiye edilir) Apache klasik bir webhost sistemidir ve http olarak websitelerinin servis edilmesinde yadsınmayacak bir öncelik taşır. Bedava olması ve yıllardan beri kullanılan bir sistem olması dolaysıyla sık tercih edilen ve kurulumu ile ayarları iyi bilinen güvenli ve kararlı bir sistemdir. Ancak çok yoğun trafik alan sitelerde eğer sunucu çok güçlü değilse yetersiz kalmaktadır.

Litespeed ise Apache ile tam uyumlu ve Apache’nin yerine kurulabilecek bir webhost sistemidir ve sitelerinizi hızlıca ve performanslı olarak servis eder. Özellikle asenkro yapıda çalışan bir sistem olmasından dolayı websitelerini asenkron olarak servis ettiğinden dolayı yoğun hitli sitelerde ve yoğun trafik durumlarında ideal sonuç vermektedir. Mysql kullanımı yüksek sitelerdede yardımcı olduğu görülmektedir. Ancak en büyük dezavantajı sitelerde ve sunucularda ek maliyete yol açmasıdır. Eğer yoğun bir trafik yok ise ücretsiz olan Apache kullanmak mantıklı olabilir.

Buna ek olarak diğer bir sistem is Nginx sistemidir. Nginx de asenkron olarak websitelerini servis edebilen oldukça güçlü bir sistemdir ve özellikle çok yoğun sitelerde ve çok yoğun trafik ve hit alan sitelerde Nginx tartışılmaz bir şekilde üstündür. Facebook gibi sitelerinde Nginx kullanması tesadüf değildir ve büyük kurumsal sitelerde tavsiye edilir. Bunun dışında DDOS koruma gibi ek özelliklerinin olması ve olağanüstü keşleme özellikleri sayesinde sitenizi uçan bir duruma getirecektir. Bu açıdan gerek Litespeed gerekse Apache ile kıyaslandığında daha üstündür ama buna karşılık kontrolü ve kullanımı daha komplikedir. Ayrıca ücretsiz Nginx sürümüde mevcuttur ama Cpanel ile çalışan CpNginx ve ayrıca kurumsal Nginx sürümleride mevcuttur ama ücrete tabidir.

Biltek Teknolojiden alınan webhost paketlerinde (tekli kullanıcı veya reseller satıcı paketleri) size ücretsiz olarak WHM/Cpanel ayrıca CpNginx ve ek olarak Litespeed imkanı verilir. Böylece ek ücret ödemeden sizde bu hizmetlerden faydalanabilirsiniz. Eğer Cpanel uyumlu Nginx kullanım paketlerinden almak isterseniz https://biltekteknoloji.com.tr/cpnginx-sunucu-yazilimi/ adresimizden full destek garantili alabilirsiniz. Ayrıca mevcut sitenizi Biltek Teknoloji sunucularına ücretsiz taşımanıza yardım ederiz ve Nginx dahil ek özellikler için asla para ödemezsiniz. Dilerseniz kendi sunucunuzada CpNginx ve Litespeed paketini bizden alabilir tarafınıza kurulumda yapabiliriz. Lütfen bize [email protected] adresinden ulaşınız. Hosting hizmetlerimizide https://biltekteknoloji.com.tr/web-hosting-hizmetleri/ adresinden görebilirsiniz veya size özel teklif isteyebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Leave a Comment