Sunucuda CPU yükü nasıl azaltılır

Bir çok VPS sunucu ve dedike server için önemli olan bir problem CPU yükünün zaman zaman %100 üstüne çıkmasıdır. Bu esasında bir çok sebepten kaynaklanabilir ve oldukça can sıkıcı sonuçlara yol açabilir. Dedike sunucularda ve diğer serverlarda yüksek CPU kullanımı genelde yüksek hit alan web sitelerinden kaynaklanır. Buda genel olarak Mysql ile çok fazla veritabanı sorgulaması olmasından kaynaklanır.

Bu gibi durumlarda sunucuların ve serverların işlemci yükünü azaltmak için şu yollar mümkündür:

  1. Yüksek hit alan websitelerinizin yazılımcısı tarafından optimizasyonu ve önbellek kullanılarak daha az sorgulama yapılması
  2. Websitelerinin DSN lerinin Cloudflare arkasına alınarak hem korunması hemde keşlenmenin sağlanması
  3. Sunucuda CpNginx’i Apache üstüne yükleyerek (Cpanel kullanan sunucularda) dinamik sitelerin asimetrik olarak servis edilmesi ve CPU yükü ile bant kullanımının azaltılması
  4. Litespeed kullanılarak özellikle WordPress sitelerinden oluşan yükün azaltılması
  5. Dynimize yükleyerek MySQL kaynaklı CPU yüklerinin düşürülmesi

Sunucunuzun durumuna göre bu seçeneklerden biri veya hepsi uygulanabilir. Genellikle WordPress sitelerde optimizasyon yapmak daha kolaydır ancak CpNginx veya Dynimize gibi yazılımlarla özellikle çok site barındıran sunucu ve dedike serverlarının İşlemci yükünü azaltarak, performanslarını artırmak mümkündür.

Eğer dedike sunucu veya VPS Server almak isterseniz lütfen bizimle eposta yoluyla irtibata geçerek tam olarak ihtiyacınızı bize belirtiniz. Size en uygun sunucu fiyatını verebilir veya var olan sunucunuzu yukarıdaki yöntemlerle optimize edebilir, işlemci yükünü azaltabiliriz.

[email protected] den bize ulaşabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Leave a Comment