seo siteye nasıl uygulanır

Website Tasarımında SEO ve Organik Trafik Planlaması

çok şirket aktif olarak web tasarımcısı aramakta ve bu web tasarımcıları ile dünyaya açılan pencereleri olan web sitelerini aktif hale getirmektedirler. Peki sizin bir kurumsal şirket olarak web sitesi tasarımında dikkat etmeniz gereken durumlar nelerdir. Web sitesi tasarımcısından isteyeceğiniz kriterler neler olmalıdır? Güzel görünümlü bir websitesi aynı zamanda verimli bir web sitesimi demektir. Websiteniz kurulduktan sonra yapılması gereken periyodik bakım işlemleri varmıdır? Yoksa siteniz tasarlandıktan sonra kendi haline bırakmakmı daha doğrudur. Site tasarımında hazır kalıplar kullanmak ne derece doğrudur ve arama motorları bu işe nasıl bakıyor. Bu soruların ve daha fazlasının cevapları aşağıdadır.

  1. Web sitesi tasarlarken öncelikle tasarımcınızın eski işlerinin referansına bakmayı ihmal etmeyin. Bu size daha önce tasarladığı siteler ile ilgili bir fikir verecektir. Ancak sadece hazır kalıp site tasarlayan ve tüm bu siteleri birbirine benzeten tasarımcılardan uzak durun. Keza bu tür durumlar sitenizin arama motorlarında yeterince yüksekte yer almasını engelleyebilir.
  2. Web sitesi tasarımında çok özgün site tasarlamak istenebilir bir şey olmakla beraber, doğru olan WordPress tarzı güncellemesi kolay ve yeni bilgilerin rahat girilebileceği bir platform kullanmaktır. Piyasada çok fazla web sitesi tasarım programı olmakla beraber bunların bir çoğu özel uzmanlık gerektirmektedir ve daha sonra sitenize yeni bilgiler girmek (eğer tasarımcınızla yollarınızı ayırdıysanız) oldukça zor olabilir. WordPress, Joomla, Drupal gibi hazır platformlar size bu konuda imkan sağlayacaktır ve tasarımcınızla yol ayırsanız bile rahatça sitenizi güncellemenizi sağlayacaktır. Artı bu platformlarda var olan eklentilerle rahatça sitenizi güncel ve güvende tutabilir, istatistik ve diğer bilgilere her zaman ulaşabilir, sitenizi sosyal medyada aktif hale getirebilirsiniz.
  3. Websitenizin çok fazla Flash animasyon ağırlıklı cafcaflı bir site olarak tasarlanması göze belki hoş gelmekle beraber, arama motorları tarafından çok tercih edilmemektedir çünkü arama motorları animasyonları içerik olarak kabul etmemektedir. Ayrıca animasyon ağırlıklı olması sitenizin açarkan çok yavaş açmasına ve ziyaretçilerin kaçmasına sebep verebilir. Sitenizin ideal açma süresi 2-3 saniye arasındadır ve 5 saniye üzerisi her halukarda doğru kabul edilmemektedir.
  4. Search Engine Optimization (SEO) veya Arama Motoru Optimizasyonu siteniz için çok önemli bir şeydir. Sitenizin arama motorlarında yer alması çok önemlidir, çünkü bu şekilde arama motorlarından sitenize organik trafik gelecektir. Bu oldukça önemli bir konu, çünkü bir sitenin ayakta kalması için rastgele trafiğin gelmesi ve sürekli, kaliteli bir organik trafikle beslenmesi hayatidir yoksa websitenizden kimse haberdar olmayacaktır. Bunun için daha sitenin kurulum esnasında gerekli SEO ayarlarını yapmak sitenizin geleceği için hayati önemdedir. Web tasarımcınızın SEO kavramını anladığından ve sitenizi tasarlarken yapılması gerekenleri sitenize entegre ettiğinden emin olun.
  5. Sitenizi sık sık güncellemeniz çok önemlidir. Bu şekilde websiteniz sürekli gündemde olacak ve yeni bilgiler girdikçe arama motorları sitenize daha fazla önem verip daha üst sıralarda çıkmasını sağlayacaktır.  Sürekli yeni bilgiler, açıklamalar, ürünler, ve diğer içerikleri girmeye özen gösteriniz. Tüm girdiğiniz sayfa, resim, döküman ve içerikleri muhakkak sitenizde SEO kurallarına uygun olacak şekilde etiketleyiniz.  Her yeni sayfanın SEO ayarlarını, meta tag ve etiket kullanımını muhakkak kontrol ediniz. Ara ara eski sayfalarınızda bir kaç cümlelik değişiklikler ile sitenizi güncel tutmaya özen gösteriniz.
  6. Sitenizin tasarımı bittikten sonrada bakımlarının düzenli yapılması oldukça önemlidir. Bu bakımlar öncelikle Arama Motoru Optimizasyonu bakımından sitenin sürekli periyodik aralıklarla güncellenmesi, kullanılan platformun güvenlik açısından güncellenmesi ve kontrolü, ayrıca Google Webmaster, Bing Webmaster, Yandex Webmaster gibi platformlarda sürekli olarak sitenizin profesyonelce ve aylık olara takip edilmesidir. Özellikle Google Webmaster’da site hatalarına karşı sürekli sitenizi kontrol ediniz. Tüm yukarıdakileri yapmak websitenizin uzun vadeli başarısında oldukça önemli rol oynayacaktır.

Websitenizin Tasarımının Profesyonelce Yapılması veya Varolan Sitenizin Profesyonel Bakımlarının ve SEO ayarlarının yapılması için lütfen bize [email protected] adresinden ulaşınız.

İlgili Yazılar

Leave a Comment